Kozmik Radyo & Haber

KURBAN

KURBAN
Ayetullah Kanhan( [email protected] )
500 views
30 Temmuz 2020 - 13:18

Yine bir kurban bayramı ve her yıl devrolunduğu gibi kurban tartışmaları her yerde. Neden toplum bunu yapıyor; her kurban bayramında kurbanı tartışıyor? 1-Konuşup, merak ettiğimiz başka şey yok. 2- Aynı olayı agızda sakız çiğnemeyi seviyoruz; yani gereksiz tartışmaları büyütüp, küçültmeyi. 3- Din kültürü yapmaktan çok söyleme indirgenmiş. 4-İslam gerçekten kurbanın her yıl, her yerde, aynı klişelerle tartışılmasından yana mıdır?

Sondan başlarsak İslam hicbir olayın bu kadar neticesiz şekilde tartışılmasından yana olamaz. Çünkü daha önemli şeyler gündemde olabilir hem varsa bir tartışma İslam neticelendirip bırakma tarafındadır. Hem de yüzlerce yıl kendi aklıyla bir kurban kesme sorununu çözemeyen bir din kişiliği ve İslam ahlakı olamaz.

Burada Allah’ın İsrailoğullarına bir buzagı kesip kurban edin talimatıında İsrailoğulların aşırı tartışmaya meyledip kurban tipini, rengini, doğurganlığını tartışıp kesme taraftarı olmamaları hiç dikkatimizi çekmedi!

Sembolik tarzda bir ibadet olan kurban kesme merasimi geri kalan 3 nedenine baktığımızda Allah ve din için bir önemi olmayan et sevgisi, deri ve kan sevgisi, isim yapacak kadar kurban kesme hayalidir. Allah ve din için kurban sayısı, et ve deri sevgisi, ne kadar dağıtılıp nasıl tüketileceğinin bir (çok az et gören yoksullar hariç) önemi yoktur.

Tartışmalar aslında buradan başlıyor. Et kime verilmeli, deri kimindir, nasıl tüketilmelidir gibi. Bu nedenlerde de Allah için gözetilen çok şeylerin olduğunu söyleyemeyiz. Dolayısıyla Allah için denilerek aslında gerçekte öyle olmayan herşeyde tartışma bolluğu yaşanır.

Böylece ‘et yemenin gerekli olduğu yerde’ Allah’a sadakatini adayan, verdiği sözü tutmak isteyen, insanlara iyilik yapmak isteyenler gücü ölçüsünde bir kurban kesebilir. Öncelik az et yiyebilen veya yemeyenler olmak üzere dağıtılmalıdır; hepsi bu.

Allah için değerli olan ise insan sözüne sadık yaşıyor mu yaşamıyor mu? Mal mülkü (besili pahalı hayvanları) Allah sevgisine feda edebiliyor mu? Şayet birini sevmese de Allah’ın bayram ilanına uyup onu bağrına basıyor mu?
Evlat, mülk, hazine, kan, et, nam, ticareti mi yoksa Allah ile yapılan alış-veriş mi daha iyidir?

Bayramın mana-i harfine bu anlam yüklüdür. Ve İslam dininin umudu sembolik olan gün ve özel zamanları bir ömüre ve yeryüzüne yaymaktır. Hac ve kurbanı sembolize eden tüm ibadetler bu anlama yüklenmiştir. Ne hac, zemzem, hurma, misvak ve seyahattir, ne de kurban et, kan, deri ve gösteriştir.

Amaçları Allah adına ahlaklı bir yurttaş olup başkalarıyla barış içinde yaşayacağım sözü ve bu söze sadakattir. Çünkü eğip bükmesek, Allah adına olan herşeyin neticesi insan adınadır. Bir olayın faydası insana yansıyorsa o olay Allah içindir.
Allah adına niyetlerin olduğu bayram olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.