Kozmik Radyo & Haber

HASTALIK VE AHLAK (3)

HASTALIK VE AHLAK (3)
Ayetullah Kanhan( [email protected] )
532 views
24 Temmuz 2020 - 13:17


Hastalık ve ahlak ile ilgili üçüncü yazıdayız, bu yazıda ilk yazının 3 maddesine bakmaya çalışacağız. Bunlar; 2) insansız bir dünya mümkün mü? 3) insan olmasaydı din ve öğretilerin amacı ne olabilirdi? 4) yapay zeka gibi yapay ahlak gelecek için ne ifade edebilir, idi.

1) İnsansız bir dünya mümkün mü?
Kutsal metinlerden, hatırı sayılır düşünürlere kadar insanın varlık nedeni için herşey söylenmiştir. Söylenenlerin tümünün neticesinde insansız bir yeryüzünün mümkün olmadığıdır. Allah’ın özel tasarufunu bilemiyoruz, bunun haricinde yeryüzünde insan olmasaydı yerini ne doldurabilirdi sorusunu sorabiliriz. Dolayısıyla insansız yeryüzü mümkün görünmuyordu.

İnsan gerekliydi anlayışına binaen, bazı felsefi ve politik oluşumların insanı kutsayıp ondan bir put edinelim demiyoruz. Ama sonuç olarak yeryüzü ve insan var, bir hayat yaşayacak ve bunun hesabını verecektir. Sadece bu dünya değil cennet bile güzellik, aşk, sevgi, mutluluk, muhabbet misafirlerini ağırladığı için cennettir; huri, yiyecek-icecek, nehir ve bahçelerle değil.

2) Insan yeryüzünde olmadığında din ve öğretilerin amacı ne olabilirdi? Yukardaki yorumu bu madde ile anlamaya çalışır isek din ve öğretiler insan içindir. Ancak bu “insan içindir” tanımı din ve öğretiler insanın hizmetkârıdır anlamında değil, yol gösterici ve erdeme ulaştırıcı olarak anlamak gerekir. Din akıllı ve vicdanlı varlığa hitaptır.

Dolayısıyla insan gibi donanıma sahip bir varlık olmasaydı, bilebildiğimiz haliyle din, iradesi kendinde olmayan toprak, taş, ağaç, deniz, hayvanlar veya gökyüzüne yolunuzu bulun diye inmezdi. Bu anlamıyla din, insan vicdanında Rabbini bulsun diye inmiştir diyebiliriz. Ancak din, kullanılmak, kazanç ve başkasına üstünlük sağlamak ve Allah ile kul arasına girmek için inmemiştir.

3) Yapay zeka gibi yapay ahlak insan geleceği için ne ifade eder?
2 ve 3. maddede yeryüzüne ahlaklı insan gerekliliğini bir nebze gördük. Insan yeryüzüne gerekli ama yapay ahlak ile değil, orijinal-fıtrat ahlakı modunda gereklidir. Gelecek için yapay zeka faydalı olabilir lakin yapay ahlak insanlığın son çevrimi olacaktır. İnsanlığı hastalık ve felaketlere sürükleyen yapay ahlaktır; geç olmadan farketmek hayat için önemlidir.

Gelenekçi dindarlarla, ideolojilerin jargon bağımlıları yaşamlarında kendi belirledikleri birkaç yasak ve sözde güzellikle ahlakı öne sürmeye çalışırlar. Oysa ahlak, nasıl abdest alınacağına, kimin saçlarını nasıl kapattığına ya da hümanizm diye tüm evreni kurtarmaya çalışmak veya vejetaryenim diyerek yanındakiyle uğraşmak değildir.

Ahlak, ‘düşmanımdır’ dediklerimize benzememek, doğruluk, vicdan, adalet, af, özgürlük bilincine sahip olup bunları dost ve taraftarlarımıza değil, yabancıya göstermek, paylaşmak, merak, akıl, sevgi, aşk ve mutluluktur. En büyük duamız bu olmalıdır. Çünkü salgından önce ve salgın bitse de gerçekte hepimiz ağır hastayız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.