Kozmik Radyo & Haber

HASTALIK VE AHLAK

HASTALIK VE AHLAK
Ayetullah Kanhan( [email protected] )
669 views
09 Temmuz 2020 - 13:09

Devam etmekte olan salgın dönemi, dünyada ve ülkemizde gündemi belirlemeye devam ediyor. Yazarların kahır ekseriyeti mevcut durumla ilgili yazılar yazmakta ve değerlendirmelerde bulunmaktadır. Sosyal medyada bir bakışta hastalıkla ilgili yüzlerce yazı bulunabilir, dolayısıyla tekrar gereksizdir. Bir farklılık iddiasında olarak kimsenin yazmadığını yazma tarafında değiliz.

Ancak mevcut durumun bir hususla enine boyuna incelenmediği kanısındayız. Bu husus hastalığa ilaç bulunması kadar önemlidir ve önümüzdeki süreçte geleceğimiz için belirleyici olacaktır; bu husus hastalık ve ahlaktır.

Dünyanın süper ekonomik israfı ve buna bağlı saldırganlığın yarattığı bireysel kapitalizm ahlaki yozlaşmayı giderek illeri götürmektedir. İlaç kadar önemli olan bu yozlaşmaya karşı formüllerin inclenmesi, tartışılması ve doğru aktarılabilmesidir.

Söz konusu formüller birçok farklı kesimin (bazen kurnazlıkla) ‘devlet ve sistemlerin görevidir’ diyerek ortaya atıp tartışması samimi değildir. Ahlak; millet, çevre, kültür ve bireysel dayanıklılık ve samimiyetin tüm eylem ve çağrışımlarıdır. İstikrarlı ülkeler durumun farkındadır; bunun için insanları evlere kapatıp ekonomik kontrülü denedi ve saldırganlığı da sakinleşme ile sağlamaya çalıştı. Çünkü dünya ve insan dengelerini kaybetmekle yüzyüzedir.

Ahlak ve çarelerinin incelenmesi şu başlıklar altında incelenebilir.
1- İnsan Allah için ne ifade ediyor?
2- insansız bir dünya mümkünmüdür?
3- İnsan yeryüzünde olmadığında din ve öğretilerin amacı ne olabilir?
4- Yapay zeka gibi yapay ahlak insan geleceği için ne ifade eder ve gerekli midir?
5- Adalet, güven, sevgi, vicdan, merhamet, paylaşmak, özgürlük gibi değerler olmadığında insan bir hiç değil midir?
6- Gerçek din ve samimi öğretiler insan yetiştirmek istemiş, yoksa insanı hizmetkar mı tutmuştur?
7- Yalan, hainlik, sahtekarlık, zorbalık, bencillik, tanrısızlık ve insanı kullanmanın zararı bize mi yoksa Yaratana mıdır?

Seküler/fiziki ihtiyaçlar anlamıyla:
1- İnsan temiz yiyip içmediğinde başına neler getirir; hijyen ve temizliğin önemi nedir?
2- Ekolojik denge/ doğayı tahrip ederken yaptıklarımız bize mi doğaya mı zarar verir?
3- Kutsal yerler, sembolik perdeler mi, bilim mi insanlığa hizmet eder? Aslında kutsal olan nedir?
4- İnsanlığın geleceği, umudu akıl, bilim, buluşlarda mı yoksa ritüel din, siyasi ve felsefi tartışmalarda mı?
5- Bir devlet, parti, örgüt, kurum, kutsal ehliyet ne kadar düzenli ve samimidir ve gerçek görevleri nelerdir?

Söz konusu maddeler daha da illeri taşınıp dillendirilmeli ve seviye yükseltilmelidir; umud ve kurtuluş ilaçla beraber bu ahlakta olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.